Mohammad Ayaz Soomro

Mohammad Ayaz Soomro

Muhammad Ayaz Soomro 31 December 1958 – 20 March 2018) was a Pakistani politician and lawyer, who had been a member of the National Assembly of Pakistan, from June 2013 to March 2018. Previously he had been a member of the Provincial Assembly of Sindh from 2002 to 2007 and again from 2008 to 2013. During his second tenure as member of the Provincial Assembly of Sindh, he served in the cabinet of Sindh as provincial minister in various positions.

Mohammad Ayaz Soomro's - Political Career's Constituencies

PS-37 - 2008 NA-204 - 2013